Lněné barvy Ottosson

Co jsou lněné barvy ? 

1+1 se rovná 2

Je to tak jednoduché? Ne, opravdu ne. Základními složkami v barvě lněného oleje Ottosson jsou jistě lněný olej a barevné pigmenty, které jsou mechanicky zpracovány do homogenní barvy, ale výrobce si rychle uvědomuje rozdíly jak v lněném oleji, tak v barevných pigmentech. Existuje lněný olej lisovaný za studena i za tepla, může být stařen nebo filtrován a pigmenty jsou také různé kvality. To je důvod, proč ve společnosti Ottosson kladou velký důraz na to, aby jejich produkty byly vyrobeny z těch nejlepších materiálů, aby nakonec poskytly ty nejlepší výsledky na domě, plotě, truhlářství, okně nebo cokoli, co si myslíte o malování.

Přemýšlíte o malování lněnou olejovou barvou? Zde je základní kurz, proč byste měli používat barvu lněného oleje.

1. Lněný olej je fenomenální při zpevnění

Zlatý lněný olej se dá použít k mnoha věcem, jako je vaření a výroba barev, a kromě toho, že je docela zdravý, má díky své struktuře malinkých molekulách fantastické posilující vlastnosti. Tyto molekuly pronikají do dřeva, malými dutinami omítky a povrchem kovu. Díky nízké viskozitě chrání dřevo před hnilobou, kov před korozí a vlhkostí z pronikající omítky a kamene, chrání a zpevňuje povrch. V kombinaci s čistotou lněného oleje poskytuje vysokou přilnavost a výsledkem barvy lněného oleje je lakovaný povrch, který odolá namáhání i opotřebení.

Lněné barvy

2. Z dlouhodobého hlediska levnější

V přepočtu na litr je barva z lněného oleje o něco dražší než běžné barvy, ale my se rozhodneme vypočítat, jak dlouho každý litr vydrží. Naše testy ukazují, že jeden litr barvy z lněného oleje pokryje přibližně dvakrát až třikrát větší plochu ve srovnání s ekvivalentním množstvím konvenční barvy na vodní nebo alkydové bázi. To lze částečně vysvětlit tím, že lněný olej se na rozdíl od barvy na vodní bázi nevypařuje. Naše lněná olejová barva také obsahuje velké množství pigmentu, což ztěžuje lakování. Cena je také ovlivněna faktory, jako je například to, jak často je třeba malovat. Díky penetrační schopnosti lněného oleje se snižuje potřeba údržby a místo toho obvykle stačí použít nový lněný olej pro navrácení lesku.

Lněné barvy

3. Správné podmínky vedou ke kratší době schnutí

Ano, některé jiné typy barev schnou rychleji, ale ujistěte se, že máte správné podmínky při malování barvou z lněného oleje a zkrátíte dobu schnutí. Dostupnost tepla, kyslíku a dobré proudění vzduchu jsou rozhodující pro proces sušení a při malování v interiéru je důležité nechat lněný olej oxidovat, což se děje v reakci s kyslíkem. Otevřete tedy okna a dveře a ujistěte se, že máte dobrou cirkulaci vzduchu. Za příznivých povětrnostních podmínek venku může barva ze lněného oleje dosáhnout suchého povrchu filmu asi za deset hodin. Obecně se doba schnutí může pohybovat mezi 12-36 hodinami. Buďte s barvou trpěliví a nezapomínejte natírat v tenkých vrstvách.

4. Tradiční, přírodní pigmenty

Ve společnosti Ottosson používají organické i anorganické pigmenty. Pocházejí z přírody, ale v několika ohledech se liší. Organické pigmenty jsou uhlíkaté sloučeniny ze živočišné nebo rostlinné říše (např. kostní čerň nebo indigo) nebo byly extrahovány z ropy, zatímco anorganické pigmenty pocházejí ze země a sestávají z kovů (např. okr a umbra) a jsou vyráběny drcením a zpracováním kamenných materiálů nebo synteticky. Přírodní je samozřejmě dobré, ale jako výrobce to představuje výzvu, protože pigmenty se mohou lišit kvalitou a složením. Proto volí dodavatele, kteří dokážou splnit požadavky na stálou a kontrolovatelnou kvalitu.

Lněné barvy

5. K udržitelností s barvou ze lněného oleje

Lněná olejová barva je dobrou volbou pro životní prostředí. Mnohé vodou ředitelné barvy na plasty a alkydové olejové barvy jsou z velké části zbytkové produkty petrochemického průmyslu, což znamená, že mohou obsahovat látky, které mohou u uživatele vyvolat jak kožní alergie, tak ekzémy. Ottossonova lněná olejová barva žádné takové látky neobsahuje. Pigment a lněný olej jsou dvě základní složky. Lněný olej se vyrábí místně z farem ve Skåne a Östergötlandu. Zbytky odpadu, které vznikají při natírání lněnou olejovou barvou, přírodě také negativně neškodí. Věříme, že malování lněným olejem je o zachování budov a zdrojů a vztahu k času a budoucnosti.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz