Ať už se pohybujete ve vědeckém výzkumu, medicíně, chemickém průmyslu, v oblasti umění a restaurátorství, anebo se prostě jen chystáte čistit starý kovový předmět z půdy – tady jsou základní informace, které byste o Chelatonu III a jeho používání měli vědět:
Co je to Chelaton III ?
Jedná se o disodnou sůl kyseliny ethylendiamintetraoctové v podobě bílého prášku rozpustného ve vodě. Právě díky jeho schopnosti rozpouštět a odstraňovat oxidy, patiny nebo nečistoty z povrchu kovů, jako jsou například železo, měď, hliník nebo zinek, aniž by se poškodil jejich povrch, je restaurátory hojně využívaný k čištění kovových předmětů jako jsou mince, nebo historické zbraně. V laboratořích se Chelaton III používá k odstranění stop kovů, které by mohly ovlivnit výsledky experimentů. Velmi snadno se s ním čistí také zlato, stříbro, mosaz, cín a bronz.
S Chelatonem III lze také dobře vyčistit železo, měď, alpaku atd. ale průběh je třeba pečlivěji sledovat. Celkově je důležité mít na paměti, že použití Chelatonu III by mělo být prováděno s opatrností a znalostmi o konkrétním kovu, který se chystáte čistit. Chemické čištění může mít různé účinky na různé kovy a nevhodná aplikace může i tak vést k poškození povrchu.
Jak si připravit čistící roztok?
Základní roztok získáte smícháním vody a Chelatonu III v poměru cca 100:2 – tzn. 1 dcl vody na 2 g prášku. Pro snadnější rozpouštění můžete použít vodu teplou. Samotné čištění potom probíhá tak, že do lázně vložíte čištěný předmět, přičemž je důležité, aby byl kompletně ponořený. Následně proběhne chemická reakce, která je patrná v rámci pár desítek minut.
Předmět průběžně kontrolujte a při manipulaci v roztoku používejte gumové rukavice. Větší usazeniny můžete jemně odstranit pomocí kartáčku. Po dosažení požadovaného stupně čištění předmět z lázně vyjměte a proces neutralizujte pod tekoucí vodou. Ošetřený povrch je vhodné zakonzervovat, například nátěrem konzervačního vosku Revax 30.
Názorný příklad: Čištění mosazného svícnu
Svícen byl rozebrán na jednotlivé segmenty a v nádobě s roztokem ponechán celkem 24 hodin. Roztok jsme získali rozpuštěním 200 g prášku v 8 litrech vody. Reakce byla patrná během 30 minut. Předmět byl každých pár hodin kontrolován. Po neutralizaci ošetřen konzervačním voskem Revax 30.