Tepání zlata je starou technikou tváření kovů. První záznamy užívání upraveného zlata k výzdobě různých předmětů pochází z Egypta. V historii, zejména v renesanci se zlato tepalo z dukátu. Z jednoho dukátu pak dokázal zkušený mistr vytepat až 250 plátků zlata. V dnešní době je plátkové zlato vsazeno do knížek po 25 plátcích o rozměru 80x80 mm.
V moderní výrobě plátkového zlata se od středověku hodně změnilo, ale základní princip zůstal stejný. Fyzikální zákony nelze přelstít a zvláštní kujnosti zlata lze dosáhnout pouze dodržováním určitých pravidel.
Drahé kovy jsou váženy a taveny při teplotě přes 1200 °C. Následně je tekuté zlato nalito do 4 cm široké tyče. Válcovací stroj vyrábí tenkou zlatou fólii v několika procesech. Tato zlatá fóliová stuha je strojově nařezána na pravidelné čtverce a umístěna mezi oddělovací listy.Po prvním procesu tepování je zlatá fólie již 10x větší a tenčí než 1μ. Nyní je zlato opět rozděleno na malé čtverečky a umístěno do formy s 2000 listy. Plátkové zlato se po procesu tepování roztáhne z 16 cm² na 196 cm². Na každém kroku není nic ponecháno náhodě a je neustále sledováno kontrolou kvality. Každý jednotlivý list je ručně zkontrolován a oříznut a vložen do brožury z hedvábného papíru. Plátkové zlato, které prošlo touto výrobou můžete zakoupit právě na našich stránkách www.RE-ART.cz
Plátkové zlato
V našem sortimentu si můžete vybrat z několika druhů zlata. Ty se rozdělují hlavně podle odstínu. Od bílého 12 karátového zlata až po 24 karátového ryzího.
Větrové
zlato je nalepené na papírku, vhodné pro zlacení v exteriéru i v interiéru. Není potřeba žádného speciálního nářadí. Papírek stačí přiložit na lepenou plochu a na zadní straně tupovat štětcem. Tato technika se používá převážně pro pozlacování písma.
Volné
zlato je uložené volně v knížce. Přenáší se na podložku, kde se se zlatem dále pracuje. Výhodou této techniky je, že zlato lze nakrájet na požadovanou velkost a tak se s plátky zbytečně neplýtvá. Oproti větrovému pozlacování je tak daleko ekonomičtější.
Přenášení volného zlata.
Nářadí pro pozlacování
Správný výběr nářadí Vám ušetří spoustu námahy a vynaložené práce.
Polštářek
Jako základ je dobré mít pozlacovačský polštářek na kterém krájíme zlaté pláty. Na našich stránkách nabízíme 2 druhy polštářků. S clonou proto větru a bez clony. Jedná se o prkénko, potažené jelenicí nebo teletinou. Často bývá opatřeno sklopnou clonou proti větru. Je třeba jej udržovat v naprosté čistotě.
Pokládací štětec
Další důležitou součásti je pokládací štětec pro přenesení již nařezaného zlatého nebo stříbrného plátu. Je vyrobený z veverčích ocásků vloženého do kartonu. Pro lepší přichycení zlata můžete pokládací štětec promastit krémem, nebo můžete s ním přejet přes vlasy či hřbet ruky natřený krémem. Pro přenášení menších plátků můžete využít vějířovité štětce z chlupů veverky. Používají se pro přesné nanášení zlata.
To nejdůležitější - lepidlo !
Nejčastěji se používá mixtion. Ten slouží pro lepení plátu na kov a další nesavé materiály. Dělí se na 3h, 12h a 24 hodinový. Tento čas udává, že od natření lepidla můžete začít pozlacovat za 3,12 nebo 24 hodin. Čím větší číslo je, tím větší pracovní čas máte. Například u 3 hodinového mixtionu začínáte pozlacovat cca za 3 hodiny od natření lepidla a máte pak cca 2-3 hodny na samotné lepení.
Alternativa pro jednoduché pozlacování na vysoký lesk je Kölner KGGG systém. Používá se velmi často na dřevěné a štukové povrchy. Jedná se o tzv. vodní zlacení. Plátkové zlato se pokládá přímo na natřenou plochu lepidlem COLNASOL. Zlato se dá vyleštit do vysokého lesku achátem.
Systém Instacoll pro vysoce lesklé zlacení. Jedná se o lepidlo vhodné pro dosažení vysoce lesklého vnějšího a vnitřního zlacení odolného vůči povětrnostním vlivům.
Kölner Rapid. Lepidlo, na které je možné pokládat do 15 minut. Často jej používají kamenící pro pozlacování písma v exteriéru. Oblíbený je u umělců, jelikož velmi rychle usychá a pracovní doba pro pozlacování je cca 2 hodiny. Používá se pro pozlacování malby obrazů, papíru, dřeva, kovu atd.
Lepidlo Miniatum je pojivo na bázi vodné akrylátové disperze na bázi glykolu. Aplikační prostředek se používá k dosažení vysokého lesku zlacení a postříbření zejména na papíře a jiných pružných, ale i tuhých podkladech.
Poliment je zase vhodný pro zkušené pozlacovače. Používá se v interiéru. U polimentového pozlacování se ještě provádí leštění pomoci achátu. Tato technika není vhodná pro začátečníky.
Leštění zlata
Leštícím achátem je pak možné zlato vyleštit do vysokého lesku. Používá se pouze u zlacení na POLIMENT a systém KGGG.
Leštícím hadříkem nebo tupovacím štětcem.