Lněný olej je nejběžnější rostlinný olej používaný jako pojivo pro umělecké barvy. Ukážeme Vám, jak si z něj doma velmi jednoduše vyrobit vlastní kvalitní olejovou barvu.
Budete potřebovat:
Pigment
Společnost Kremer Pigmente je známý výrobce pigmentů, barviv a materiálů pro výtvarné umění, restaurování a historické techniky malby. Sortiment zahrnuje širokou škálu přírodních i syntetických pigmentů, včetně vzácných a tradičních barevných látek, které se využívají jak pro současnou tvorbu umělců, tak i pro restaurování uměleckých děl.
Tip
Pigmenty tvoří malé částice, které se často drží pohromadě jako malé magnety. Pokud pigment pouze smícháte s lněným olejem, zůstanou v pastě hrudky. Pro stabilitu olejové barvy je zásadní, aby každá částice pigmentu byla důkladně nasáklá olejem. Proto musí být pigmenty velmi jemně namlety a co nejdůkladněji smíchány s olejem, aby se vytvořila homogenní pasta bez hrudek. Mletí ultramarínových pigmentů bude fungovat snadněji při přidání 1–4 % voskového média.
Postup
Na skleněné desce, pomalu a pečlivě, zapracovávejte pigment špachtlí do oleje, dokud nevytvoří pastu s konzistencí podobnou tmelu. Potom pigmentovou pastu vytřete pomocí třecího běžce, dokud nejsou všechny částice pigmentu důkladně navlhčeny olejem a promíchány. Vzniklá olejová barva musí být konzistenčně tužší, homogenní – bez hrudek a viskozitou podobná zubní pastě – určitě by neměla být tekutá.
Je možné, že barva při tření zhoustne/ztuhne nebo se scvrkne. V obou případech by měl být recept odpovídajícím způsobem upraven přidáním více oleje nebo více pigmentu. Nicméně lepší je případ, kdy je třeba přidat více oleje. Přidáním více pigmentu se totiž směs mění na drobivou.